Sajd 1
Roztoczańskie Stowarzyszenie Hodowców
Kanarków i Ptaków Egzotycznych

ABC hodowli krok 1

ABC hodowli krok 1

Podstawowe informacje dla osób, które planują zakup ptaszka

Gdy pojawi się w naszej głowie, pierwsza myśl, o sprowadzeniu ptaszka do naszego domu, to kolejnym krokiem powinna być dokładna analiza czy mamy ku temu odpowiednie warunki?
Jakiego ptaszka chcielibyśmy mieć jako towarzysza w naszym codziennym życiu? Czy nie będzie przeszkadzał nam głośny śpiew np. kanarka kolorowego? Na te, i wiele innych pytań należy sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności, by nie być rozczarowanym. Ten etap niestety jest konieczny do przebrnięcia dla osób, które po raz pierwszy decydują się na zakup pupila do domu. Gdy po przeprowadzonej analizie doszliśmy do wniosku, że tym ptaszkiem będzie: kanarek lub ptaszek egzotyczny, to wówczas powinniśmy posiąść dalszą wiedzę na temat, z jakiej rasy ma pochodzić nasz przyszły kanarek. Czy będzie to kanarek kolorowy, których jest ok. 200 odmian, a może kanarek kształtny lub śpiewający. Na marginesie należy dodać, że wszystkie kanarki (samczyki) różnych ras, pięknie śpiewają. Oczywiście jedne są znakomitymi śpiewakami inne śpiewają bardzo głośno, a jeszcze inne dosyć cicho, co do szczegółów zapraszam do lektury informacji opisanych w Rasy kanarków lub Ptaki egzotyczne.

Zakupiony ptaszek musi mieć swoje lokum, czyli domek, (klatkę) w której będzie na co dzień przebywał. Aby nasz mały przyjaciel dobrze się w niej czuł powinniśmy zakupić klatkę dość przestronną, świadomie nie podaję wymiarów jest to sprawa indywidualna, jedynie na co chcę zwrócić uwagę to, to aby klatka nie była okrągła i zbyt małych rozmiarów. Od razu należy wymienić plastikowe żerdki na zwykłe drewniane patyczki, które należy co kilka lub kilkanaście miesięcy wymienić.  Bardzo istotne jest, w którym miejscu klatka zostanie ustawiona lub powieszona. Nie powinniśmy ptaszka narażać na przeciągi, duże nasłonecznienie, wilgoć czy chłód. Klatkę najlepiej jest raz w tygodniu wyczyścić, żerdki poskrobać nożem i zmienić piasek w podłożu. Karmić i zmieniać wodę najlepiej codziennie, nie zabiera to, zbyt wiele czasu. Raz, dwa razy w tygodniu, oprócz karmy podajemy różne dodatki: biszkopt, jajko, jabłko, marchew, suchy listek sałaty, mleczu a nawet gotowany makaron, oczywiście wszystko to w niewielkich ilościach, tak by ptak zjadł to ze smakiem. Stosując się do tych prostych zasad możemy być pewni, że nasz ptaszek będzie się czuł dobrze w środowisku jakie mu stworzyliśmy. Dobrze gdy do ptaszka od czasu do czasu się odezwiemy, ptaszki są bardzo towarzyskie i bardzo to lubią i potrafią umilać czas śpiewem przez kilkanaście lat. Bardzo często osoby, które mają krótką przygodę z ptakami myślą o zakupie towarzyszki dla swojego pupila. Moim zdaniem, taki pomysł jest błędny, oczywiście ostateczna decyzja należy do właściciela. Trzeba się dobrze zastanowić nad taką decyzją, ponieważ ptaszek mając partnerkę u boku, przestanie być tak kontaktowy w stosunku do swojego właściciela a całą uwagę skupi na partnerce. Z całą pewnością zmniejszy się znacznie częstotliwość śpiewu, a gdy będą to ptaki na tyle młode by gniazdować, wówczas pojawią się kolejne wyzwania, takie jak: gniazdko, pokarm miękki, wychowywanie młodych, częstsze czyszczenie klatki i wyposażenia. Gdyby mimo wszystko, chęć dochowania się własnych ptaszków przewyższyła przyszłe obowiązki i poświęcenie,  to zapraszam do zapoznania się z krokiem II – ABC hodowli.


Warning: Undefined variable $comments_view in /home/kanarkiz/www/wp-content/themes/fascinate/single.php on line 74
Powrót do góry