środa, 21 październik 2020

 Odwiedziny strony

Dzisiaj60
Wczoraj65
Ten tydzień198
Ten miesiąc1382
Wszystkie130911

Dla przyszłych wystawców

 DSC0465Gdy zdobędziemy doświadczenie i niezbędną wiedzę praktyczną w hodowli ptaków, to coraz częściej zaczynamy zastanawiać się nad podzieleniem się z innymi swoimi spostrzeżeniami, a także efektami hodowlanymi. I tu zaczynają się nasze pierwsze dylematy i pytania. Czy nasze ptaki są zgodne z przyjętymi normami w danej rasie? Czy i jak możemy wziąć udział w wystawie ptaków? Czy nasze ptaki zostaną dobrze ocenione? A nawet, jakie klatki powinniśmy przygotować dla naszych ptaków. Jestem przekonany, że wskazówki zawarte w tym artykule pozwolą niejednemu hodowcy odpowiedzieć na nurtujące pytania, a także poczuć się pewniej w zdobywaniu wiedzy hodowlanej i wprowadzą na drogę, która doprowadzi nas wcześniej czy później do udziału w wystawie. Aby nasz udział nie był rozczarowaniem, powinniśmy w pierwszej kolejności zacząć od odwiedzenia jednej lub kilku wystaw. Podczas tych wizyt zapewne będziemy mieli możliwość nawiązania bliższej znajomości z hodowcami, aby przy okazji wypytać o interesujące nas tematy, a niekiedy i dowiedzieć się różnych ciekawostek i szczegółów.

Czytaj więcej...

Dla przyszłych hodowców

Aby zrealizować swoje marzenie (choćby, to z dzieciństwa) wyhodowania własnych ptaków, oczywiście, mając do tego odpowiednie warunki w postaci miejsca i czasu.  DSC0070Zakładam, że przynajmniej jednego ptaszka posiadamy, dlatego też musimy dobrać dla niego odpowiednią partnerkę. Kolory obrączekNajpierw sprawdźmy jak wiekowo zaawansowany jest nasz samczyk, a jesteśmy to wstanie zrobić po rozszyfrowaniu napisów na obrączce rodowej, na której znajdują się wygrawerowane napisy: przykładowe informacje PFO-20-M078-2,9-005, gdzie PFO - Polska Federacja Ornitologiczna, 20 - oznaczenie roku, M078 - cecha identyfikacyjna hodowcy (CIH/sygnum), 2,9 - rozmiar obrączki, 005 - nr kolejny, oznaczenie ptaka z danego roku. Ma to ogromne znaczenie dla powodzenia naszego przedsięwzięcia, zakłada się, że najlepsze do hodowli są ptaki w wieku od roku do trzech lat, oczywiście zdarzają się odstępstwa od tej reguły. Gorzej będzie ustalić wiek u ptaka, który nie posiada obrączki rodowej, wtedy możemy dać wiarę temu, który nas zapewniał  o wieku ptaka lub próbować zaryzykować, co niekoniecznie się opłaci. Gdy wystąpi taki problem to lepiej wykorzystać fakt, że przecież i tak będziemy zmuszeni do zakupu samiczki, i w takim przypadku zakupić całą parę. Mam tu na myśli zakup bezpośrednio od hodowcy ptaków, który dobierze odpowiednie ptaki i udzieli zapewne niezbędnych rad, będzie można też umówić się choćby do telefonicznych konsultacji i podpowiedzi w trakcie prowadzenia hodowli.

Więcej...

Podstawowe informacje dla osób, które planują zakup ptaszka

Gdy pojawi się w naszej głowie, pierwsza myśl, o sprowadzeniu ptaszka do naszego domu, to kolejnym krokiem powinna być dokładna analiza czy mamy ku temu odpowiednie warunki? DSC0040 Jakiego ptaszka chcielibyśmy mieć jako towarzysza w naszym codziennym życiu? Czy nie będzie przeszkadzał nam głośny śpiew np. kanarka kolorowego? Na te, i wiele innych pytań należy sobie odpowiedzieć w pierwszej kolejności, by nie być rozczarowanym. Ten etap niestety jest konieczny do przebrnięcia dla osób, które po raz pierwszy decydują się na zakup pupila do domu. Gdy po przeprowadzonej analizie doszliśmy do wniosku, że tym ptaszkiem będzie: kanarek lub ptaszek egzotyczny, to wówczas powinniśmy posiąść dalszą wiedzę na temat, z jakiej rasy ma pochodzić nasz przyszły kanarek. Czy będzie to kanarek kolorowy, których jest ok. 200 odmian, a może kanarek kształtny lub śpiewający. Na marginesie należy dodać, że wszystkie kanarki (samczyki) różnych ras, pięknie śpiewają. Oczywiście jedne są znakomitymi śpiewakami inne śpiewają bardzo głośno, a jeszcze inne dosyć cicho, co do szczegółów zapraszam do lektury informacji opisanych w

Rasy kanarków lub Ptaki egzotyczne.

Czytaj więcej...