środa, 21 październik 2020

 Odwiedziny strony

Dzisiaj60
Wczoraj65
Ten tydzień198
Ten miesiąc1382
Wszystkie130911

DSC 0226 Copy Kolejny raz przedstawiciele Roztoczańskiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych z siedzibą w Zamościu, wzięli udział w Ornitologicznych Mistrzostwach Polski organizowanych w Czeladzi. Dla części hodowców była to okazja do wystawienia hodowanych ptaków egzotycznych, w naszym wypadku kanarków kolorowych i kształtnych. I tym razem, święciliśmy małe sukcesy, za sprawą Krzysztofa Murzyna w kategorii kanarka kolorowego - Izabela klasyczna biała - który zdobył pierwsze miejsce z wynikiem 368 pkt. Drugą lokatę w kategorii kanarka kolorowego - Agatowe klasyczne czerwone - zajął Sławomir Grabowski z wynikiem 364 pkt. oraz pierwsze miejsce za pojedynka w kategorii - Czarne klasyczne czerwone -  intensywne z oceną 93 pkt. W kategorii kanarek kolorowy - czerwony nieintensywny - wystawiany pojedynczo, pierwsze i drugie miejsce zajął Tomasz Stec z oceną 93 i 92 pkt., również za pojedynka kanarka kolorowego - czerwonego intensywnego - Tomasz Stec zdobył trzecie miejsce w tej kategorii, jego kanarek otrzymał ocenę 90 pkt. Pozostali wystawcy podpatrywali kolegów i zaopatrywali się w znakomity materiał hodowlany w trakcie wystawy i po jej zakończeniu. Na wystawie odebraliśmy obrączki rodowodowe na przyszły rok hodowlany, co dla niektórych hodowców jest sygnałem do przygotowywania się do kolejnego sezonu lęgowego. Przy tej okazji warto poinformować, że w przyszłym roku, jako kontynuatorzy tradycji hodowlanych na Zamojszczyźnie i okolic, będziemy obchodzić jubileusz 40 - lecia działalności. W związku jubileuszem planujemy zaproszenie gości z Polskiej Federacji Ornitologicznej, władz samorządowych i gości honorowych. Stawiamy sobie ambitne zadanie w postaci wykonania nowego regału wystawowego oraz organizacji wystawy na odpowiednim poziomie. Planowany termin wystawy w Zamościu to 23-25 października 2020 roku, dokładne informacje zostaną przedstawione w drugim półroczu przyszłego roku, po oficjalnym zgłoszeniu wystawy i zapotrzebowaniu sędziów do oceny ptaków. 

Czytaj więcej...

DSC 0224 Copy      Wystawa Ptaków Egzotycznych w Zamościu, organizowana była w dniach 26-27 października 2019 r. przez członków Roztoczańskiego Stowarzyszenia  Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych. W czasie trwania wystawy odbył się konkurs - ocena ptaków w poszczególnych kategoriach: kanarki kolorowe o ubarwieniu lipochromowym, czyli ptaki jasne od białych, poprzez żółte do czerwonych, kanarki o ubarwieniu melaninowym, czyli wszystkie ptaki ciemne, kanarki kształtne, mała egzotyka i papugi . W niedzielę odbyło się podsumowanie konkursu i uhonorowanie najlepszych hodowców pucharami, medalami i dyplomami oraz nagrodami rzeczowymi w postaci karmy i bonów na zakupy ufundowanych przez firmę Karma Mix i Frugo.pl z Bierunia. Natomiast o godz. 15.00 odbył się wernisaż wystawy plastycznej dla dzieci o tematyce "ptaki egzotyczne" z podsumowaniem konkursu i wręczeniem nagród i wyróżnień. Osoby zainteresowane hodowlą ptaków podczas wystawy mogły uzyskać porady od doświadczonych hodowców ptaków egzotycznych. Na wystawie na specjalnym regale eksponowanych było ok. 170 rozśpiewanych i kolorowo ubarwianych ptaków egzotycznych.

Czytaj więcej...

DSC 1138 CopyPierwszy raz w naszej działalności, tak licznie uczestniczyliśmy w Mistrzostwach Świata w Holandii. Kilka miesięcy temu kilku naszych kolegów zaczęło nieśmiało marzyć i co raz śmielej proponować wyjazd grupowy do Zwolle na Światową Wystawę Ptaków. I tak się stało, na początku roku wyjazd był dopracowany w szczegółach, ponieważ do pokonania mieliśmy ponad 1500 km. Trasa dość długa i męcząca ale pokonaliśmy ją zgodnie z planem, przyjeżdżając na miejsce tuż przed otwarciem pierwszego dnia dla zwiedzających. Wszyscy jechaliśmy, by zobaczyć różnorodność w hodowli ptaków egzotycznych, ale w planie były również zakupy ptaków. Ptaków na giełdzie było sporo, ale wybrać coś konkretnego, było już dużo trudniej. Na wystawie gościliśmy dwa dni, krócej bawić nie ma sensu, po pierwsze kilkunastogodzinna podróż w jedna stronę, po drugie ogromna ilość ptaków (25000 szt. - 50 krajów uczestniczących w Mistrzostwach Świata), a po trzecie nie wiadomo kiedy, i czy w ogóle, uda się zorganizować podobny wyjazd w najbliższym czasie. Uzależnione to będzie zapewne od miejsca kolejnej wystawy światowej, ta najbliższa odbędzie się w Portugalii, dla nas to zbyt odległa lokalizacja. Wróćmy jednak do Mundialu w Zwolle, by przejść i choćby na chwilę zatrzymać się przy niektórych prezentowanych ptakach, trzeba było poświęcić wiele godzin. Jedna rzecz jest warta jednak podkreślenia. Bardzo dużo ptaków z wysoką oceną sięgającą 93 do 95 pkt. Takie bardzo piękne ptaki są niestety poza naszym zasięgiem, po pierwsze finansowym, bo słyszeliśmy o formie licytacji, kto da więcej, po drugie czas, nasz plan nie zakładał pozostawania na wystawie dłużej tj. do niedzieli, bo dopiero wówczas po zakończeniu wystawy, ptaki są wydawane wystawcom.

Czytaj więcej...

DSC 0127 Copy  Członkowie Roztoczańskiego Stowarzyszenia Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych z powodzeniem uczestniczyli w Mistrzostwach Polski - wystawie podsumowującej efekty hodowlane, nie tylko hodowców z Polski, ale również z kilku państw sąsiednich. Jak każdego roku staramy się wspólnie organizować wyjazd na wystawę do Czeladzi, jednak w tym roku, z tą małą różnicą, że część członków wystawiała ptaki i z tego powodu, zmuszeni byli do rozdzielenia się, by można było przetransportować klatki po wystawie. Jednak, wróćmy do samej wystawy. Ewidentnie zauważalny jest rosnący poziom hodowanych ptaków na Roztoczu, co z całą pewnością jest pokłosiem wcześniejszych wyjazdów na wystawy, nawiązywania znajomości i zakupem wartościowych ptaków od najlepszych hodowców. RSHKiPE na wystawie w Czeladzi reprezentowali: Sławomir Grabowski, Krzysztof Murzyn, Tomasz Stec i Grzegorz Rawski wystawiając kolekcje ptaków kolorowych i kształtnych oraz egzemplarze pojedyncze. Na uwagę zasługuje sukces Sławomira Grabowskiego w kategorii Agatowe Klasyczne, Czerwone i Czerwone pastelowe, Nieintensywne zajmując pierwsze miejsce, a tym samym tytuł Mistrza Polski tej kategorii w kolekcji i ptaku pojedynczym, z oceną za kolekcję 370 punkty. Również o dużym sukcesie możemy mówić o ptakach Tomasza Steca, który w kategorii Czarne Kobaltowe, Czerwone i Czerwone Pastelowe, Nieintensywne, także zajął pierwsze miejsce i zdobył tytuł Mistrza Polski za kolekcję z sumą punktów 364. Kolejnym nagrodzonym został Krzysztof Murzyn, który wystawiał Izabele Klasyczne, Żółte i Żółte pastelowe, Intensywne kolekcje, zajmując III miejsce oraz pierwsze w kategorii Izabele Klasyczne, Białe - wystawiane pojedynczo.

Czytaj więcej...

DSC 0721 Copy    W Roztoczańskim Stowarzyszeniu Hodowców Kanarków i Ptaków Egzotycznych z siedzibą w Zamościu, jesteśmy po bardzo udanej, jesiennej Wystawie Ptaków Egzotycznych, która odbyła się  w dniach 24-25 listopada 2018 roku w holu E.Leclerca w Zamościu przy ul. Wyszyńskiego.  W czasie wystawy został przeprowadzony konkurs z oceną ptaków przez niezależną ekspertkę z Warszawy, która oceniała ptaki w kilku kategoriach. Na wystawie zaprezentowane zostały kanarki kolorowe i kształtne, mogliśmy również zobaczyć kilka gatunków papug i małej egzotyki. Przez dwa dni weekendowe klienci centrum handlowego oraz miłośnicy ptaków egzotycznych podziwiali ponad 200 ptaków barwnie upierzonych i rozśpiewanych. Wystawie ptaków towarzyszyła również wspaniała barwna wystawa pokonkursowa,  prac plastycznych dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i świetlic z terenu województwa lubelskiego, która była pięknym dopełnieniem wystawy ptaków żywych. Wracając do hodowców, wśród wystawców kanarków kształtnych pierwsze miejsce zajął Krzysztof Murzyn kolekcją glosterów zielonych z koroną, która uzyskała 370 pkt. Drugie miejsce zajął Adam Wilczewski z kanarkami rasy Fiorino i trzecie miejsce Andrzej Trójczak gloster szek korona. W kategorii kanarków kolorowych pierwsze miejsce przypadło Grzegorzowi Rawskiemu za czerwone nieintensywne, które uzyskały 367 pkt. natomiast drugie miejsce z tą samą ilością punktów dla Adama Wilczewskiego za białe recesywne satynowe, a trzecie Kostrubiec Dariusz za kolekcję białych recesywnych. W małej egzotyce pierwsze miejsce zajął Sebastian Kułaj, drugie Dariusz Kostrubiec i trzecie Kamil Maj. W papugach pierwsze miejsce zajął Janusz Oś, drugie Dariusz Kostrubiec i trzecie Kamil Maj. Pierwsze miejsce w ptakach wystawianych pojedynczo zajął Adam Wilczewski za Fiorino szeka ocenionego na 92 pkt., drugie miejsce za kanarka czerwonego intensywnego z punktacją 91, zajął Tomasz Stec, a miejsce trzecie przypadło Aleksandrze Grabowskiej za kanarka czarnego-czerwona mozaika.

Czytaj więcej...