wtorek, 22 październik 2019

 Odwiedziny strony

Dzisiaj47
Wczoraj66
Ten tydzień47
Ten miesiąc1316
Wszystkie104556

rollBaner-2.jpg

 DSC0029Dla wielu osób interesujących się ciekawą ponad pięciuset lenią historią udomowienia kanarków, ważnym faktem będzie odkrycie Wysp Kanaryjskich. To tutaj w połowie XIV wieku, powstała kolonia portugalska i do Portugalii zaczęły trafiać pierwsze kanarki. Natomiast pod koniec XV wieku, Wyspy Kanaryjskie przeszły w ręce Hiszpanów i od samego początku ptaszki te zwracały na siebie uwagę pięknym śpiewem. Dalszy pomyślny przebieg ich udomowienia był możliwy dzięki łatwej akceptacji tego gatunku do życia w klatkach. Kanarki zyskały sobie ogromną sympatię i popularność.

Czytaj więcej...

 DSC0284MGW wieku XVII na terenie Anglii i Francji zaczęto koncentrować się 2 DSC0235na hodowli kanarków, których najważniejszą cechą była postura (kształt). W ten sposób dochowano się wielu ras kanarków o przysadzistej budowie, wielkości i postawie. Nie bez znaczenia były również trendy w modzie ówczesnych czasów, pokłosiem tego są kanarki kędzierzawe.  Te wszystkie osiągnięcia hodowlane znacząco wzbogaciły drugą grupę kanarków stanowiącą kanarki kształtne, których zarejestrowano blisko 30 ras. Jedne są mało znane i hodowane tylko w niektórych miejscach na ziemi w ograniczonym rejonie. Inne natomiast zyskały szerokie rzesze zwolenników i są bardo rozpowszechnione wśród hodowców jak i miłośników ich postawy, upierzenia i zachowania. W Polsce najliczniejszą rasą kanarków kształtnych jest z całą pewnością Gloster i od tej rasy rozpoczniemy prezentację tej grupy kanarków.

Czytaj więcej...

 DSC0957KKKJak już wspomniałem pierwszą grupę stanowią kanarki kolorowe, które dzielimy na kanarki lipochromowe (jasne) i melaninowe (ciemne).

KANARKI LIPOCHROMOWE

Lipochrom - Lipochromy są barwnikami rozpuszczalnymi w tłuszczach. Z pigmentów tej grupy najczęściej spotyka się zooksantynę nadającą upierzeniu kolor żółty i zooerytrynę odpowiedzialną za kolor pomarańczowy. Ilość pigmentów nie jest duża, ale występują one w rozmaitych kombinacjach i w różnym rozmieszczeniu w mikrostrukturach pióra. Jako przykład różnych kombinacji może posłużyć uzyskanie zielonej barwy piór. Udowodniono, że u ptaków nie ma zielonego pigmentu. To zabarwienie powstaje na skutek mieszania się w piórach czarnego, żółtego i brązowego barwnika. W tych miejscach, gdzie nie ma żadnych pigmentów, upierzenie jest białe.

Czytaj więcej...

11 11Do odkrycia kanarków doszło w XV wieku przez Hiszpanów, którzy przybyli na Wyspy Kanaryjskie i zaciekawili się melodyjnym głosem małych, zielono-brunatnych ptaszków obdarzonych wspaniałym śpiewem, trzymanych w małych klateczkach przez tamtejszych mieszkańców. Nieliczne egzemplarze ptaszków, które zostały przywiezione do Hiszpanii trafiły do mnichów, którzy z powodzeniem jako pierwsi zajęli się hodowlą kanarków. Do sprzedaży przeznaczane były tylko samczyki, natomiast samiczki były w tym czasie najcenniejsze.

Czytaj więcej...