środa, 21 październik 2020

 Odwiedziny strony

Dzisiaj60
Wczoraj65
Ten tydzień198
Ten miesiąc1382
Wszystkie130911

 DSC0029Dla wielu osób interesujących się ciekawą ponad pięciuset lenią historią udomowienia kanarków, ważnym faktem będzie odkrycie Wysp Kanaryjskich. To tutaj w połowie XIV wieku, powstała kolonia portugalska i do Portugalii zaczęły trafiać pierwsze kanarki. Natomiast pod koniec XV wieku, Wyspy Kanaryjskie przeszły w ręce Hiszpanów i od samego początku ptaszki te zwracały na siebie uwagę pięknym śpiewem. Dalszy pomyślny przebieg ich udomowienia był możliwy dzięki łatwej akceptacji tego gatunku do życia w klatkach. Kanarki zyskały sobie ogromną sympatię i popularność.

Czytaj więcej...

 DSC0284MGW wieku XVII na terenie Anglii i Francji zaczęto koncentrować się 2 DSC0235na hodowli kanarków, których najważniejszą cechą była postura (kształt). W ten sposób dochowano się wielu ras kanarków o przysadzistej budowie, wielkości i postawie. Nie bez znaczenia były również trendy w modzie ówczesnych czasów, pokłosiem tego są kanarki kędzierzawe.  Te wszystkie osiągnięcia hodowlane znacząco wzbogaciły drugą grupę kanarków stanowiącą kanarki kształtne, których zarejestrowano blisko 30 ras. Jedne są mało znane i hodowane tylko w niektórych miejscach na ziemi w ograniczonym rejonie. Inne natomiast zyskały szerokie rzesze zwolenników i są bardo rozpowszechnione wśród hodowców jak i miłośników ich postawy, upierzenia i zachowania. W Polsce najliczniejszą rasą kanarków kształtnych jest z całą pewnością Gloster i od tej rasy rozpoczniemy prezentację tej grupy kanarków.

Czytaj więcej...

 DSC0957KKKJak już wspomniałem pierwszą grupę stanowią kanarki kolorowe, które dzielimy na kanarki lipochromowe (jasne) i melaninowe (ciemne).

KANARKI LIPOCHROMOWE

Lipochrom - Lipochromy są barwnikami rozpuszczalnymi w tłuszczach. Z pigmentów tej grupy najczęściej spotyka się zooksantynę nadającą upierzeniu kolor żółty i zooerytrynę odpowiedzialną za kolor pomarańczowy. Ilość pigmentów nie jest duża, ale występują one w rozmaitych kombinacjach i w różnym rozmieszczeniu w mikrostrukturach pióra. Jako przykład różnych kombinacji może posłużyć uzyskanie zielonej barwy piór. Udowodniono, że u ptaków nie ma zielonego pigmentu. To zabarwienie powstaje na skutek mieszania się w piórach czarnego, żółtego i brązowego barwnika. W tych miejscach, gdzie nie ma żadnych pigmentów, upierzenie jest białe.

Czytaj więcej...

11 11Do odkrycia kanarków doszło w XV wieku przez Hiszpanów, którzy przybyli na Wyspy Kanaryjskie i zaciekawili się melodyjnym głosem małych, zielono-brunatnych ptaszków obdarzonych wspaniałym śpiewem, trzymanych w małych klateczkach przez tamtejszych mieszkańców. Nieliczne egzemplarze ptaszków, które zostały przywiezione do Hiszpanii trafiły do mnichów, którzy z powodzeniem jako pierwsi zajęli się hodowlą kanarków. Do sprzedaży przeznaczane były tylko samczyki, natomiast samiczki były w tym czasie najcenniejsze.

Czytaj więcej...